Štramberské uši v Itálii - Torino

Historka o původu uší vyděsila Italy na mezinárodním veletrhu

Historka o původu uší vyděsila Italy na mezinárodním veletrhu

Z dalšího vítězného tažení se v závěru uplynulého týdne vrátil vyhlášený pekař štramberských uší Ladislav Hezký. Tentokrát se pro město typická perníková cukrovinka podívala do italského Turína na Veletrh Salone Internazionale del Gusto a Terra Madre.

Z dalšího vítězného tažení se v závěru uplynulého týdne vrátil vyhlášený pekař štramberských uší Ladislav Hezký. Tentokrát se pro město typická perníková cukrovinka podívala do italského Turína na Veletrh Salone Internazionale del Gusto a Terra Madre. Autor: Archiv

včera 20:30

Itálie, Štramberk - Z dalšího vítězného tažení se v závěru uplynulého týdne vrátil vyhlášený pekař štramberských uší Ladislav Hezký. Tentokrát se pro město typická perníková cukrovinka podívala do italského Turína na Veletrh Salone Internazionale del Gusto a Terra Madre.

 
 
 

Ladislav Hezký odjel na mezinárodní veletrh reprezentovat Moravskoslezský kraj. Jeho vedení bylo ostatně tím, kdo štramberskému pekaři možnost ukázat své umění v zahraničí nabídnul. „V loňském roce jsme byli na podobné akci ve Francii a tam měly uši úspěch, proto když přišla nabídka od kraje, abychom vyjeli do Itálie, neváhal jsem," sdělil Ladislav Hezký s tím, že Štramberské uši byly jediným artiklem reprezentujícím Moravskoslezsko.

To však neznamená, že by štramberský pekař odjel do Turína sám. „Sice jsme tam za náš kraj byli jediní, ale za Českou republiku nás jelo víc. Namátkou třeba humpolecký pivovar Bernard, nějaká likérka, paštiky, marmeláda," vyjmenoval české produkty, jež byly k vidění v Turíně, pekař Hezký.

On sám se svýma ušima zaznamenal u Italů nemalé úspěchy. „Na naše uši Italové reagovali dobře. Jediné, co se jim nelíbilo, byla historka o jejich původu, protože jim přišla moc morbidní. Ale když jsem začal válet těsto, byli nadšení. Myslí si totiž, že pouze oni si umí pohrát s těstem na pizzu," uvedl pekař a dodal: „Vlastně jsem čekal, že se naše uši budou líbit a chutnat, protože s Italy už mám z dřívějška velmi dobrou zkušenost. Oni jsou gurmáni, kteří si jídlo umí vychutnat a užít. Rádi navíc zkoušejí a kupují cizí věci."

Veletrh Salone Internazionale del Gusto a Terra Madre se uskutečnil ve čtyřech halách a prezentovaly se na něm stovky výrobců asi ze 150 zemí všech kontinentů. Za zmínku stojí jistě i skutečnost, že na konání akce se podílela také mezinárodní společnost Slow Food, tedy společnost založená na protest proti rychlému občerstvení, snažící se propagovat kvalitní potraviny a chránit a podporovat domácí odrůdy a recepty, ohrožené v důsledku globální standardizace.

Legenda o původu cukroví

Podle místní legendy se původ cukrovinky váže k tatarskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Tataři utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.

Zdroj: wikipedia.org

 

Autor: Jana Hromočuková